گزارش CPI چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟

گزارش CPI چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟

گزارش “شاخص قیمت مصرف کننده” (Consumer Price Index) که به صورت اختصاری CPI نامیده می‌شود یکی از مهمترین گزارش‌های اقتصادیست که به طور کلی به بررسی هزینه‌های زندگی اشاره می‌کند. این گزارش تاثیر مستقیمی بر نرخ تورم دارد. 

در اندازه گیری CPI دسته بندی‌های مختلفی از تغییرات قیمت کالاها و خدمات در نظر گرفته می‌شوند که شامل 8 دسته می‌شوند:

  • مسکن
  • مواد غذایی و نوشیدنی
  • حمل و نقل
  • پوشاک
  • مراقبت‌های پزشکی
  • آموزش و ارتباطات
  • تفریح و سرگرمی
  • سایر کالاها و خدمات

هر کدام از این دسته‌ بندی‌ها بر اساس میزان اهمیت‌شان در شاخص CPI تاثیرگذار خواهند بود. بیشترین اهمیت مربوط به مسکن و کمترین اهمیت مربوط به پوشاک می‌باشد. 

اما همانطور که در بالا اشاره کردیم این گزارش تاثیر مستقیمی بر نرخ تورم دارد و نرخ تورم نیز رابطه مستقیمی با نرخ بهره هر کشور خواهد داشت. به طور کلی تورم به معنای کاهش قدرت خرید یک ارز یا افزایش بهای کالا و خدمات در یک بازه زمانی مشخص می‌باشد. به عنوان مثال اگر نرخ تورم 3 درصد افزایش داشته باشد، یعنی ارز کشور مدنظر 3 درصد از قدرت خرید خود را نسبت مرتبه قبلی که نرخ تورم اعلام شده، از دست داده است. در زمانی که نرخ تورم افزایش می‌یابد، بانک‌های مرکزی کشورها که مسئول مهار تورم هستند مجبور به افزایش نرخ بهره می‌شوند تا ارزش ارز کشور خود را بالاتر برده و قدرت خرید آن را افزایش دهند. 

گزارش CPI چه تاثیری بر بازارهای جهانی دارد؟

ارقام گزارش CPI به صورت درصدی منتشر می‌شوند. در صورتی که این رقم نسبت به ارقام پیشبینی و گذشته این گزارش با افزایش همراه باشد به معنای افزایش تورم خواهد بود که این امر بانک مرکزی را به افزایش نرخ بهره ترغیب می‌کند که پیامدهای خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

بنابراین در زمان انتشار گزارش می‌توان انتظار یک نوسان در بازار را داشت. به عنوان مثال در ماه دسامبر سال 2022 رقم واقعی گزارش 0.1% اعلام شد که کمتر از رقم پیشبینی (0.3) و رقم ماه قبلی (0.4) بود. پس از انتشار گزارش، اونس جهانی طلا حرکتی معادل 24 دلار (معادل 240 پیپ) به سمت بالا انجام داد که در تصویر زیر نیز می‌توانید آن را مشاهده کنید. 

آیا می‌توان روی گزارش CPI ترید کرد؟

به طور کلی به دلیل ماهیت ناشناخته نوسانات بازار بعد از انتشار خبر و اینکه حرکت به کدام سمت انجام خواهد شد، بهتر است از ترید روی گزارش‌ها خودداری کنید. چرا که ممکن است به دلیل کاهش نقدینگی در بازار و حرکات سنگین، دچار Stoploss Slippage شوید. اسلیپیج حدضرر به این معناست که قیمت بدون اجرا حدضرر شما از آن عبور کند (به دلیل کاهش نقدینگی بازار) و در قیمت بدتری اجرا شود و شما را متحمل زیانی بیش از مقدار مورد انتظارتان کند. 

با این حال اگر باز هم تمایل به ترید روی این گزارش دارید، می‌توانید از روش ست کردن پوزیشن Buy Stop و Sell Top در بالا و پایین قیمت فعلی بازار (به فاصله کمی قبل از انتشار خبر) استفاده کرده و به محض اجرای یک سفارش، سفارش دیگر را کنسل کنید.

همچنین برای مشاهده گزارش CPI و سایر گزارش‌های اقتصادی و تنظیم هشدار بر روی آنها می‌توانید از تقویم اقتصادی چارتیکس استفاده کنید. 

نمودارهای بازارهای مالی را در چارتیکس مشاهده کنید!

نمودارهای بازارهای مالی را در چارتیکس مشاهده کنید!

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید