گزارش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا چیست؟

گزارش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا چیست؟

گزارش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا (یا همان فدرال رزرو) که هر ساله 8 بار منتشر میشود، شامل اطلاعات بسیار مهمی درباره وضعیت اقتصاد ایالات متحده است. نرخ بهره از جمله مهمترین عوامل تعیین قدرت پول هر کشور و بیانگر وضعیت اقتصادی آن خواهد بود. به عنوان مثال زمانی که نرخ بهره فدرال رزرو کاهش یابد، هزینه استقراض برای بانک‌ها نیز کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر افزایش تقاضا برای وام‌های بانکی را به دنبال داشته که منجر به کاهش ارزش ارز دلار خواهد شد. در سمت دیگر زمانی که نرخ بهره افزایش می‌یابد، شرایط معکوس شده و قدرت دلار در مقابل سایر ارزها، کالاها و … افزایش پیدا می‌کند. البته افزایش یا کاهش نرخ بهره با اثرات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت همراه است. افزایش نرخ بهره معمولا به منظور کاهش تورم و رشد اقتصادی صورت می‌گیرد. از اوایل سال 2022 که جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش تورم در سطح جهان شد و گریبان آمریکا را نیز گرفت، فدرال رزرو نیز افزایش نرخ بهره را کلید زد. تقریبا از ابتدای سال 2022 تا این لحظه نرخ بهره از 0.25% به 5% رسیده است که رشدی معادل 4.75% را نشان می‌دهد که واقعا رقم بزرگیست. طبق برآوردها امشب نیز احتمالا یک افزایش 0.25 درصدی دیگر نیز اعمال خواهد شد تا سیاست‌های کنترل تورم فدرال رزرو به شکل موثرتری ادامه یابند. جالب است بدانید که اگر این نرخ بهره به 5.25% درصد برسد، در واقع بیشترین میزان نرخ بهره از سال 2006 تا کنون می‌باشد.

 

از آنجایی که ایالات متحده آمریکا دارای بزرگترین اقتصاد دنیاست، مسلما تغییرات نرخ بهره این کشور نیز می‌تواند تاثیرات زیادی روی نرخ تبادل جفت ارزها، کالاها، بازارهای سهام، رمز ارزها و .. بگذارد. به عنوان مثال زمانی که نرخ بهره افزایش می‌یابد با یک نوسان مقطعی نزولی روبرو باشیم. این افزایش‌ها یا کاهش‌های نرخ بهره در صورتی که ادامه‌دار باشند می‌توانند روندهای بلندمدت بزرگی را در بازارها شکل دهند. 

 

مثلا اگر نگاهی به نمودار بیت کوین از شروع ماه مارس سال 2022 داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که با افزایش‌های پیاپی نرخ بهره، روند نزولی بیت کوین با شدت بیشتری ادامه پیدا کرده است. وضعیت برای اونس جهانی طلا نیز به همین منوال بوده است. بنابراین می‌توان دید که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو می‌تواند چه تاثیرات شگرفی در بازه‌های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت روی بازارهای مختلف بگذارد. 

اثر افزایش نرخ بهره آمریکا بر بیت کوین

اثر افزایش نرخ بهره آمریکا بر اونس جهانی طلا

 

علاوه بر این موضوع دیگری که مهم است، داشتن دیدگاه در رابطه با چشم انداز وضعیت تورم و نرخ بهره از نظر روسای فدرال رزرو است. اگر اکثر روسای فدرال رزرو نظرشان بر روی سیاست مهار تورم باشد، می‌توان انتظار داشت که روند نرخ بهره نیز صعودی خواهد بود. همچنین با مطالعه اخبار و بررسی برخی گزارش‌های اقتصادی مانند گزارش CPI (شاخص قیمت مصرف کننده) می‌توان به یک دیدگاه کلی رسید که آیا در آینده نزدیک نرخ بهره افزایش خواهد یافت یا خیر. 

تقویم اقتصادی چارتیکس

 

بنابراین اگر در بازارهای مالی فعالیت دارید لازم است که همیشه زمان انتشار گزارش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا را به خاطر داشته باشید. چرا که ممکن است در اثر نوسانات سنگین در لحظه انتشار خبر، با زیان‌های پیشبینی نشده روبرو شوید! 

 

همچنین به منظور دسترسی به گزارش‌های اقتصادی که همه روزه از اقتصادهای بزرگ دنیا منتشر میشوند، می‌توانید از تقویم اقتصادی فارسی چارتیکس به همراه قابلیت ارسال هشدار استفاده کنید!

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید