راهنمای استفاده از نمودارهای هایکن آشی + معرفی 2 اندیکاتور

راهنمای استفاده از نمودارهای هایکن آشی + معرفی 2 اندیکاتور

نمودارهای هایکن آشی (Heikin Ashi) نوعی از نمودارها هستند که با فرمول محاسباتی متفاوتی که دارند باعث می‌شوند تا شما حالت پیوسته‌تر و نرم‌تری را نسبت به نمودارهای کندلی متداول مشاهده کنید. در واقع نمودارهای هایکن آشی به شما کمک می‌کنند تا تمایلات روند را به شکل ساده‌تر و با کندل‌های هم رنگ مشاهده کنید. مهمترین تفاوتی که نمودار هایکن آشی با نمودارهای خطی و کندلی دارد در دو مورد خلاصه می‌شود: جزئیات و وضوح!

  • نمودار هایکن آشی جزئیات بسیار بیشتری را نسبت به نمودارهای خطی نمایش می‌دهد.
  • همچنین نمودار هایکن آشی وضوح بیشتری نسبت به نمودارهای کندلی دارد. 

محاسبه کندل‌های هایکن آشی بر اساس روش میانگین گیری است. به همین دلیل است که شما حالت نرم‌تر و پیوسته‌تری را در نمودار مشاهده می‌کنید. فرمول هایکن آشی به صورت زیر می‌باشد:

قیمت Open به صورت زیر محاسبه می‌شود:

اوپن = (اوپن کندل قبل + کلوز کندل قبل) تقسیم بر 2

قیمت High به صورت زیر محاسبه می‌شود:

های = بالاترین قیمت های، اوپن یا کلوز

قیمت Low به صورت زیر محاسبه می‌شود:

لو: پایین‌ترین قیمت لو، اوپن یا کلوز

قیمت Close نیز به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

کلوز: (اوپن + های + لو + کلوز) تقسیم بر 4

در ادامه تصویری از نمودار اونس جهانی طلا در تایم فریم 1 ساعته را در وبسایت چارتیکس مشاهده می‌کنید. نمودار سمت راست حالت کندلی و نمودار سمت چپ حالت هایکن آشی را نشان می‌دهد. 

راهنمای استفاده از نمودارهای هایکن آشی

توضیحات: نمودارهای کندلی و هایکن آشی اونس جهانی طلا – چارتیکس

 

کندل‌های هایکن آشی چه چیزی به ما می‌گویند؟

کندل‌های هایکن آشی خود می‌توانند سیگنال‌های خاصی به شما بدهند. در ادامه این نشانه‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد. 

کندل‌های صعودی بدون سایه پایین

زمانی که کندل‌های صعودی متوالی و بدون سایه پایین در نمودار هایکن آشی مشاهده شوند به این معنا هستند که روند صعودی قوی بوده و می‌توانید در پوزیشن خرید خود بمانید. 

کندل‌های نزولی بدون سایه بالا

زمانی که کندل‌های نزولی متوالی و بدون سایه بالا داشته باشیم به معنای قدرتمند بودن روند نزولی بوده و در صورتی که پوزیشن فروش باز دارید می‌توانید در آن بمانید.

کندل‌هایی با سایه دو طرفه

زمانی که کندل‌هایی با سایه در دو طرف را مشاهده کردید به معنای رنج شدن بازار است. حال این حرکت رنج می‌تواند یک مکث در میانه روند فعلی بازار باشد و یا اینکه بازار را برای تغییر روند آماده کند. 

موارد بالا صرفا سیگنال‌هایی بود که کندل‌های هایکن آشی به شما نشان میدادند. اما به صرف آنها نمی‌توان اقدام به ورود و خروج در بازار کرد. بنابراین شما باید آنها را با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال ترکیب کرده تا بتوانید نقاط ورود و خروج را پیدا کنید. در واقع هر روش تحلیلی که در نمودارهای کندل استیک از آنها استفاده میکرده‌اید در نمودارهای هایکن آشی نیز قابل استفاده هستند. روش‌هایی مثل ترید بر اساس سطوح حمایت و مقاومت، شکست‌ها، الگوهای قیمتی، اندیکاتورها و … . 

نمودار بدون گپ‌های قیمتی

اما یکی دیگر از کاربردهایی که نمودار هایکن آشی دارد، پر کردن گپ‌هاست. در واقع اگر نمودار مدنظر شما دارای گپ‌های زیادی باشد، با استفاده از نمودارهای هایکن آشی می‌توانید نمودار گپ‌ها را پر کرده و حالت یکپارچه‌ای را مشاهده کنید.تصویر زیر نمودار طلای 18 عیار را در دو حالت کندلی و هایکن آشی نشان می دهد. در نمودار کندلی گپ‌ها به وضوح مشخص هستند اما در نمودار هایکن آشی دیگر گپی مشاهده نمی‌شود و نمودار کاملا پیوسته می‌باشد.

راهنمای استفاده از نمودارهای هایکن آشی

توضیحات: مقایسه گپ‌های نمودار کندلی و هایکن آشی طلای 18 عیار – چارتیکس

البته اگر در پلتفرم چارتیکس بخواهید بدون استفاده از نمودار هایکن آشی گپ‌های نمودار را پر کنید نیز باز هم یک راه حل وجود دارد. شما می‌توانید از اندیکاتور No Gaps Candles در چارتیکس استفاده کنید. زمانی که این اندیکاتور را به نمودارتان اضافه کنید، به صورت اتوماتیک گپ‌ها را پر کرده و شما حالت یکپارچه‌ای را مشاهده خواهید کرد. 

یک ابهام زدایی مهم در رابطه با نمودارهای هایکن آشی

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، فرمول هایکن آشی بر اساس میانگین گیری است. به همین دلیل زمانی که شما بین تایم فریم‌های مختلف جابجا می‌شوید، میبینید که آخرین قیمت روی نمودار با قیمت واقعی بازار مقداری تفاوت دارد. برخی افراد فکر می‌کنند که این خطای نمودار است در صورتی که همه چیز مربوط به فرمول محاسباتی هایکن آشی می‌باشد. 

از این رو برای رفع ابهام یک اندیکاتور اختصاصی با نام HeikinAshi Real Price را در لیست اندیکاتورهای چارتیکس قرار داده‌ایم. زمانی که این اندیکاتور را روی نمودار خود قرار دهید (و نمودار شما روی حالت هایکن آشی قرار داشته باشد)، یک برچسب آبی رنگ (علاوه بر برچسب قیمت فعلی) به نوار قیمت اضافه خواهد شد. این برچسب قیمت واقعی و لحظه‌ای بازار را به شما نشان می‌دهد که باعث رفع ابهام خواهد شد. 

اما در انتهای این مطلب یک ویدئوی آموزشی در رابطه با نمودار هایکن آشی و استفاده از دو اندیکاتور No Gaps Candles و HeikinAshi Real Price را برای شما همراهان گرامی قرار داده‌ایم. 

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با نمودارهای هایکن آشی و روش استفاده از آنها آشنا کنیم. فراموش نکنید که فرمول نمودارهای هایکن آشی با نمودارهای کندلی عادی متفاوت است و در صورتی که تفاوت قیمتی مشاهده می‌کنید به دلیل همین محاسبات متفاوت است. پس این نکته را حتما به خاطر داشته باشید!

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید