دامیننس کریپتو چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

دامیننس کریپتو چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

دامیننس بازار (Market Dominance) یکی از مفاهیم مهم در بازار ارزهای دیجیتال است که به معنای میزان غلبه یک ارز دیجیتال بر کل بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. به بیان ساده اینکه یک ارز دیجیتال چند درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را اختیار خود دارد. این میزان برحسب درصد مشخص می‌شود. 

در این مطلب از آکادمی چارتیکس قصد داریم تا شما را با مفهوم دامیننس و نحوه استفاده از آن به دور از پیچیدگی‌ها آشنا کنیم. بنابراین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید…

 

دامیننس چیست؟

در ابتدای مطلب به طور کلی اشاره کردیم که دامیننس به نسبت ارزش بازار (Market Cap) یک ارز دیجیتال در مقابل ارزش کل بازار رمز ارزها اشاره می‌کند. در حال حاضر بیت کوین با اختلاف قدرتمندترین دامیننس بازار را با حدود ۵۵٪ در اختیار دارد. یعنی بیت کوین یک طرف و کل بازار ارزهای دیجیتال یک طرف دیگر!

البته با قدرت گرفتن ارزهای دیجیتال دیگر، دامیننس بیت کوین در طول زمان کاهش یافته است. در سالیان گذشته دامیننس بیت کوین حتی تا بیش از ۹۰٪ نیز بوده است و پس از قدرت گرفتن سایر رمز ارزها، دامیننس بیت کوین کمتر و کمتر شده تا اینجا که به ۵۵ درصد رسیده است. پس از بیت کوین، دامیننس اتریوم با حدود ۱۸ و دامیننس تتر با حدود ۵ درصد قرار دارند.

اما اینکه چرا دامیننس اهمیت نسبتا بالایی برای تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال دارد تقریبا مشخص است. در واقع با استفاده از دامیننس می‌توان به اهمیت و سیطره یک ارز دیجیتال بر کل بازار پی برد. البته این بدان معنا نیست که سایر ارزهای دیجیتال با دامیننس پایین‌تر فاقد کارایی یا پتانسیل رشد باشند. اما هرچه دامیننس بالاتر، اعتبار و تاثیرگذاری آن ارز دیجیتال بر بازار بیشتر.

در تصویر زیر می‌توانید روند تاریخی دامیننس ارزهای دیجیتال مطرح بازار را از قبل از سال ۲۰۱۳ تا امروز بر اساس داده‌های وبسایت CoinMarketCap مشاهده کنید. 

دامیننس چگونه محاسبه میشود؟

محاسبه دامیننس فرمول ساده‌ای دارد. در واقع شما باید ارزش بازار (Market Cap) ارز دیجیتال مدنظر خود را بر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال تقسیم کرده و سپس آن را در عدد ۱۰۰ ضرب کنید. به همین سادگی!

فرمول محاسبه دامیننس یک ارز دیجیتال را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

نکته: برای بدست آوردن نرخ لحظه‌ای ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال (Market Cap) می‌توانید از نمودار آن در وبسایت چارتیکس استفاده کنید.

مشاهده نرخ لحظه‌ای ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال

برای مشاهده نرخ لحظه‌ای ارزش بازار ارز دیجیتال مدنظرتان نیز کافیست نام آن را در وبسایت CoinMarketCap جستجو کرده و از قسمت Market Cap ارزش بازار آن را بدست بیاورید.

در تصویر زیر ارزش بازار ارز دیجیتال TON را در وبسایت CoinMarketCap مشاهده می‌کنید. 

چرا دامیننس بیت کوین مهم است؟

به دلیل اینکه بیت کوین مهمترین ارز دیجیتال بازار است و بیشتر سیطره بر کل بازار را دارد، بنابراین دامیننس و تغییرات آن نیز اهمیت بالایی دارد. دامیننس بیت کوین می‌تواند در سنجش احساسات بازار یا همان Market Sentiment بسیار کمک کننده باشد.

به طور مثال زمان‌هایی که شرایط بحرانی پیش آمده و عدم قطعیت بر بازار حاکم است، تمایل سرمایه گذاران بیشتر به ارزهای دیجیتال شناخته شده مثل بیت کوین معطوف می‌شود. به همین دلیل سرمایه به سمت بیت کوین سرازیر شده و باعث افزایش دامیننس آن خواهد شد. اما زمانی که دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد نشان دهنده شیفت سرمایه به سمت آلت کوین‌هاست تا از فرصت سودآوری و پتانسیل رشد بیشتر آنها استفاده شود. 

در این بین بایستی به دامیننس اتریوم نیز اشاره کنیم. اتریوم با افزایش سطح نوآوری در بازار ارزهای دیجیتال به دلیل پیاده سازی قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و حوزه دیفای (Defi) نقش مهمی در بازار ارزهای دیجیتال ایفا می‌کند. بنابراین زمانی که دامیننس اتریوم افزایش پیدا می‌کند نشان دهنده علاقمندی بازار به ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری‌های جدید است.

چرخه دامیننس بیت کوین

یکی از چرخه‌های جالب در بازار ارزهای دیجیتال، چرخه دامیننس بیت کوین یا اصطلاحا Bitcoin Dominance Cycle می‌باشد که شامل ۸ مرحله می‌شود. در تصویر زیر به صورت ساده این ۸ مرحله را برای شما مشخص کرده‌ایم.

نمودار دامیننس‌ها را کجا ببینیم؟

نمودار دامیننس ارزهای دیجیتال مطرح مانند بیت کوین (نماد: BTC_D)، اتریوم (نماد: ETH_D) و تتر (نماد: USDT_D) در وبسایت چارتیکس موجود بوده و می‌توانید به همراه ابزارهای تحلیلی متنوع از آنها استفاده کنید. 

نمودار دامیننس بیت کوین (BTC Dominance Chart)

نمودار دامیننس اتریوم (ETH Dominance Chart)

نمودار دامیننس تتر (USDT Dominance Chart)

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید