تحلیل پایانی اونس طلا در سال 2023

تحلیل پایانی اونس طلا در سال 2023

گرچه قیمت اونس جهانی طلا اکنون بیش از 200 دلار نسبت به ابتدای امسال رشد داشته اما اگر بخواهیم وضعیت حرکت اونس در سال 2023 را در یک کلمه خلاصه کنیم، آن کلمه خنثی خواهد بود. استارت اولین روز کاری سال 2023 از محدوده 1820 دلار خورد و در این بازه یک ساله دو بار در ماه‌های مارس و اکتبر به همین محدوده برگشت. در این بین در ماه می قیمت به سقف تاریخی 2070 دلار رسید و نهایتا در اوایل ماه دسامبر با یک حرکت نوسانی سنگین موفق شد به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 2149 دلار برسد. 

اما همانطور که در تحلیل‌های قبلی آکادمی چارتیکس اشاره کرده‌ بودیم، محدوده 2070 دلار سقف بسیار مهمی است و شکست آن برای اونس بسیار چالش برانگیز خواهد بود. به همین دلیل بود که قیمت اونس در عرض تنها یک روز (4 دسامبر) از 2149 دلار به 2020 دلار سقوط کرد و کاملا به زیر مقاومت پرقدرت 2070 دلار برگشت. 

پیشبینی اونس طلا برای سال 2024

مهمترین عامل برای رشد قیمت اونس، کاهش نرخ بهره آمریکاست که با توجه به سیگنال‌های صادر شده از فدرال رزرو به نظر میرسد که این امر از ماه مارس 2024 (اسفند) محقق خواهد شد. همچنین پیشبینی‌های بانک‌های معتبری نظیر ساکسو بانک نیز بر همین مورد استوار است. 

از لحاظ تکنیکالی اگر قیمت بتواند برای بازه زمانی یک ماه بالای ناحیه مقاومتی 2070 دلار تثبیت شود، می‌تواند یک صعود پرقدرت تا 2500 دلار را تجربه کنید که در واقع تارگت رنج باکسی‌ست که از اواسط سال 2020 شکل گرفته است. 

اما زمانی که در تایم فریم هفتگی نمودار را از نمایی بزرگتر مشاهده می‌کنیم به نظر میرسد یک الگوی Cup & Handle نیز وجود دارد. این الگو از لحاظ زمانی بازه بسیار بزرگی را شامل می‌شود. در واقع شکل گیری این الگو بیش از 12 سال به طول انجامیده است و در صورت تکمیل شدن می‌تواند تارگت قیمتی در حدود 900 دلار داشته باشد. بنابراین هدف قیمت بر اساس این الگو می‌تواند در محدوده 3000 دلار باشد. همچنین شرط تکمیل شدن این الگو تثبیت قیمت بالای همان ناحیه 2070 دلار می‌باشد. 

نکته مهم برای معاملات پایان سال

نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که از فردا 4 دی ماه (25 دسامبر) تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی شروع خواهد شد. به دلیل تعطیلی‌های پیاپی در اکثر کشورهای جهان و فعال نبودن بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری و همچنین تسویه‌های پایان سال، حجم معاملات در بازارهای جهانی (جفت ارزها، کالا و …) شدیدا کاهش می‌یابد. به همین دلیل ممکن است حرکات نوسانی غیرمنتظره را شاهد باشید.

پمورد بعدی این است که اگر معاملات باز داشته باشید ممکن است پس از بازگشایی مجدد بازار با گپ‌های شدیدی روبرو شوید که حتی از دستورات حد ضرر شما نیز بگذرند و در قیمت بدتری اجرا شوند که منجر به افزایش زیان شما خواهد شد. بنابراین بهتر است تا دو هفته آینده (تا 18 دی ماه) معامله باز در بازارهای جهانی (جفت ارز و کالا) نداشته باشید و صبر کنید تا نقدینگی در بازار افزایش پیدا کرده و نهادهای مالی بزرگ به جریان معاملات بازگردند.

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید