ساختار BOS و CHoCH چیست و چه کاربردهایی دارند؟

ساختار BOS و CHoCH چیست و چه کاربردهایی دارند؟

در بازار ساختارهای متنوعی از لحاظ فرم شکل گیری وجود دارند. اما اگر بخواهیم آنها را به دو دسته تقسیم کنیم شامل BOS و CHoCH می‌شوند. در این مطلب از آکادمی چارتیکس قصد داریم به شما نشان دهیم که BOS و CHoCH چه هستند و ساختار آنها به چه شکلی است. همچنین به تفاوت BOS و Choch که برای بسیاری از افراد دارای ابهام می‌باشد نیز اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید…

 

 

BOS چیست؟

BOS در واقع سر واژه کلمات Break Of Structure می‌باشد که به معنای “شکست ساختار” است. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه ساختاری؟ سوال خوبیست! 

برای اینکه یک روند صعودی یا نزولی شکل بگیرد نیاز به این داریم تا سقف‌ها یا کف‌ها شکسته شوند. طبق تعریف کلاسیک، روند صعودی روندی است که سقف‌ها و کف‌ها به صورت بالاتر از یکدیگر شکل بگیرند. متعاقبا روند نزولی نیز روندی است که سقف‌ها و کف‌ها به صورت پایین‌تر از یکدیگر باشند. 

بنابراین هر زمان که در روند صعودی شاهد شکسته شدن یک سقف باشیم، یک BOS شکل گرفته است. در روند نزولی نیز هر زمان که یک کف شکسته شود، BOS رخ داده است.

 

 

چگونه روند را با استفاده از BOSها تشخیص دهیم؟

در روند صعودی کافیست زمانی که یک BOS رخ می‌دهد، نگاهی به پایین‌ترین کفی که بین دو سقف فعلی ما قرار دارد بیندازید. تا زمانی که این کف شکسته نشود، روند ما پایدار خواهد بود.

در روند نزولی نیز زمانی که یک BOS رخ میدهد، باید به بالاترین سقفی که بین دو کف موجود داریم نگاه کنیم. تا زمانی که این سقف شکسته نشود، روند نزولی می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد.

در دو ویدئوی بعدی ساختار BOS صعودی و نزولی و همچنین مثالی از علامت گذاری سقف‌ها و کف‌ها و تشخیص روند با استفاده از آنها را مشاهده خواهید کرد.

 

 

 

 

 

CHoCH چیست؟

Choch نیز سر واژه کلمات Change Of Character می‌باشد که به معنای “تغییر ماهیت” بازار است. در این ساختار نیز با شکست کف‌ها و سقف‌ها سر و کار داریم. اما کمی متفاوت‌تر!

در واقع زمانی که ما در یک روند صعودی یا نزولی هستیم، مسلما تشکیل سقف‌ها یا کف‌های بالا رونده و پایین‌ رونده تا ابد نمی‌تواند ادامه داشته باشد و بالاخره در جایی این ساختار تغییر جهت خواهد داد. در اینجاست که یک CHoCH شکل می‌گیرد و یکی از مهمترین نشانه‌ها در جهت تغییر روند احتمالی است. 

 

 

CHoCH صعودی: زمانی شکل می‌گیرد که بازار موفق شود که آخرین سقفی که منجر به آخرین کف شده است را بشکند.

CHoCH نزولی: زمانی شکل می‌گیرد که بازار موفق شود که آخرین کفی که منجر به آخرین سقف شده است را بشکند.

در ادامه دو ویدیو از ساختار CHoCH مشاهده خواهید کرد.

 

 

 

 

به نظر میرسد حالا بهتر با تفاوت BOS و CHoCH آشنا شده باشید. در واقع BOS به شکست سقف‌ها (در روند صعودی) و کف‌ها (در روند نزولی) گفته می‌شود که به معنای ادامه روند است. اما CHoCH به معنای شکست سقف یا کفی است که به احتمال زیاد معکوس شدن جهت روند فعلی را به دنبال خواهد داشت. 

 

اما آیا کاربرد CHoCH به همینجا خلاصه میشود؟ خیر! شما می‌توانید از این ساختار به عنوان نشانه‌ای برای ورود به معامله (تریگر ورود) استفاده کنید. 

این مورد را در مطالب بعدی از این سری مطالب به شما خواهیم آموخت…

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۲۴
ارسال دیدگاه جدید