چرا گزارش NFP بسیار مهم است و باید به آن توجه کنیم؟

چرا گزارش NFP بسیار مهم است و باید به آن توجه کنیم؟

به طور کلی گزارش‌های اقتصادی که در رابطه با آمار و ارقام اشتغال و بیکاری باشند اهمیت بسیار زیادی دارند. چرا که به طور مستقیم با وضعیت معیشت جامعه و مصرف کنندگان کالاها و خدمات در ارتباط هستند. گزارش Non-Farm Payroll که به اختصار NFP نامیده می‌شود نیز جزو مهمترین گزارش‌های بازار است که می‌توان گفت در 99% مواقع پس از انتشار منجر حرکت پرقدرتی در بازار می‌شود. حال این حرکت می‌تواند در یک جهت خاص باشد و یا حرکت رفت و برگشتی شدیدی انجام شود.

مشاهده تقویم اقتصادی چارتیکس

این گزارش توسط وزارت کار ایالات متحده آمریکا در اولین جمعه هر ماه میلادی منتشر می‌شود. NFP خود شامل سه بخش یعنی اشتغال بخش غیرکشاورزی، نرخ اشتغال و نرخ بیکاری می‌باشد که وضعیت رشد و توسعه صنایع تولیدی و خدماتی را منعکس می‌کند. کاهش آمار و ارقام این سه گزارش به معنای کاهش تولید و عقبگرد اقتصادی می‌باشد.

گزارش‌های اقتصادی معمولا بر اساس میزان تفاوت رقم واقعی‌شان با رقم پیشبینی و ارقام گذشته تحلیل می‌شوند. به عنوان مثال اگر رقم پیشبینی شده برای این ماه 220هزار باشد و رقم واقعی 350هزار منتشر شود، نشان دهنده یک رشد چشمگیر است و به احتمال بسیار زیاد یک تاثیر کوتاه مدت بر ارزش دلار آمریکا خواهد داشت (منظور دلار در بازار ایران نیست!). البته ممکن است تاثیرات میان مدت و بلند مدت نیز داشته باشد که بستگی به شرایط کلی اقتصاد آمریکا دارد.

اگر می‌خواهید این تاثیر کوتاه مدت را مشاهده کنید، کافیست به نمودار شاخص دلار در تایم فریم‌های پایین نگاهی بیندازید. نماد شاخص دلار در چارتیکس DXY می‌باشد.

رشد شاخص دلار متعاقبا روی ارز‌ها، فلزات و کالاهایی که در مقابل دلار آمریکا قرار دارند تاثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال جفت ارز یورو/دلار (EUR/USD) که نقطه مقابل شاخص دلار است، دچار افت خواهد شد. اونس جهانی طلا نیز با ریزش مواجه می‌شود. 

همچنین به همراه گزارش NFP دو گزارش دیگر یعنی میانگین دستمزد ساعتی (Average Hourly Earnings) و نرخ بیکاری نیز منتشر می‌شوند که آنها نیز می‌توانند بر حرکات بازار اثرگذار باشند. به عنوان مثال اگر گزارش NFP مثبت باشد و گزارش نرخ بیکاری و میانگین دستمزد ساعتی منفی باشند، ممکن است بخشی از اثر NFP روی بازا را خنثی کنند.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید تاثیریست که آمار و ارقام NFP بر تصمیمات بانک مرکزی آمریکا در رابطه افزایش یا کاهش نرخ بهره در آینده دارد. در واقع اگر آمار NFP مناسب باشد ممکن است فدرال رزرو سیاست خود را بر افزایش نرخ بهره قرار دهد. البته در این بین بایستی شرایط غیر قابل پیشبینی مانند بروز جنگ در کشورهای مختلف و به طور کلی شرایط نامشخص سیاسی-اقتصادی را نیز مدنظر قرار داد. 

در هر صورت زمانی که گزارش NFP منتشر می‌شود بهتر است معامله باز نداشته باشید چرا که ریسک بسیار بالایی را متحمل خواهید شد!

اما به عنوان نکته پایانی، شما می‌توانید به مراجعه به تقویم اقتصادی چارتیکس، به لیستی از گزارش‌های اقتصادی مهم که در روزهای مختلف توسط قدرت‌های اقتصادی بزرگ دنیا منتشر می‌شوند به صورت ترجمه شده به همراه قابلیت ثبت یادآور (هشدار داخلی سایت، پیامک و تلگرام) دسترسی داشته باشید.

بنابراین اگر می‌خواهید پنج دقیقه قبل از انتشار گزارش NFP مطلع شوید، به راحتی مانند ویدئو زیر عمل کنید.

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید