آشنایی با الگوی وایکوف در تحلیل روند

آشنایی با الگوی وایکوف در تحلیل روند

الگوی وایکوف (wyckoff) یکی از الگوهای کمتر شناخته شده بازار است که می‌تواند در تحلیل روند کمک زیادی به ما کند. اصل و پایه الگوی وایکوف شناسایی فازهای بازار و تشخیص یک تله (Trap) در زمان برگشت روند می‌باشد.

در واقع بر اساس روش وایکوف زمانی که یک روند میخواهد مسیر خود را تغییر دهد، بازار وارد یک فاز انباشتگی (Accumulation) یا توزیع (Distribution) شده و پس از اجرای یک فریب در بازار جهت خود را تغییر می‌دهد. البته باید توجه داشته باشید که همیشه نیز به این صورت نخواهد بود و ممکن است قیمت به شکل ناگهانی مسیر خود را عوض کند. 

در واقع فاز انباشتگی و توزیع که مقدمه‌ای بر تغییر روند احتمالیست، همان جاییست که بانک‌های بزرگ احتمالا در حال بارگزاری سفارشات سنگین خود برای شروع یک روند میان مدت یا بلند مدت هستند. اگر مطلب مرتبط با تشخیص نقدینگی (Liquidity) آکادمی چارتیکس را مطالعه کرده باشید، به سادگی خواهید دانست که چرا بانک‌ها نیاز به شکل دادن فازهای انباشتگی و توزیع دارند. اگر این مطلب را نخوانده‌اید، حتما توصیه می‌کنیم که آن را مطالعه کنید. چرا که علاوه بر آشنایی شما با مفهوم نقدینگی و ترید بر اساس آن، پیش زمینه‌ای برای درک بهتر الگوی وایکوف نیز می‌باشد. 

چگونه نقدینگی را تشخیص دهیم و بر اساس آن ترید کنیم؟

 

اما در ویدئوی زیر به شکل بسیار ساده مفهوم الگوی وایکوف و دو مثال از شکل گیری آن روی نمودارهای بیت کوین و بازار بورس ایران را به شما نشان داده‌ایم. 

 

 

نمودار طلا و ارز آموزش نسخه موبایل چارتیکس نمودار بورس ایران آموزش تنظیمات تریدینگ ویو
نمودار اونس طلا نمودار فارکس نمودار سکه آموزش چارتیکس
آموزش تریدینگ ویو نمودار آتی بورس کالا نمودار آبشده تقویم اقتصادی فارسی
دیدگاه‌ها ۲
ارسال دیدگاه جدید